Pustý hrádek, Kašperk a Sedlo (26.2.2015, Šumavské podhůří)
První výlet v roce 2015. Mělo být původně jasno, později změněno na polojasno až skoro jasno, tak jsem se rozhodl zase někam vyjet. Volba padla na kopec Sedlo nedaleko Sušice, na kterém stojí od roku 2009 zajímavá rozhledna, a cestu spojím s hradem Kašperk, kde už jsem také dlouho nebyl.
Opravdu to cestou vypadá, že by mohlo být dnes krásně. Když zaparkuji na parkovišti mezi Kašperskými horami a Nezdicemi na Šumavě svítí Slunce, nicméně není ještě žádné teplo, proto na chvíli zalituji, že jsem již nechal doma zimní bundu.
Nacházím se v oblasti Šumavského podhůří, a přímo naproti placenému parkovišti se tyčí jeden z prvních šumavských kopců směrem z vnitrozemí - Ždánov (1065 m n. m.). Já odtud půjdu pár desítek metrů po zelené k rozcestníku Žlíbek, abych poté pokračoval po značce žluté.
Ta mě přivádí k první zajímavosti na dnešní trase, ke zřícenině zvané Pustý hrádek. Jedná se o zbytky předsunutého opevnění hradu Kašperk, který se nachází 400 m východně na skalnatém hřebenu. Původně zde byla pětiboká věž.
Po dřevěných schodech dojdu až na zříceninu, odkud se naskytne nádherný výhled nejen na Kašperk, ale i na celou řadu kopců Šumavy (Huťská hora, Křemelná, Poledník, Ždánidla, Debrník, Polom....).
Vidět je na opačné straně i můj dnešní hlavní cíl, hora Sedlo. Společnost mi zde, na Pustém hrádku dělá skupinka křivek obecných a také zpívající sýkora uhelníček. Bohužel se postupně vytvořily šedé mráčky, které každou chvilku zakrývají slunce, a ani viditelnost není taková, jakou bych si představoval. Přesto fotím o stošest.
Z Pustého hrádku sestupuji ke Kašperku po zledovatělé cestě mezi kameny a stromy a musím dávat opravdu velký pozor, abych nepodlouzl. U Kašperku jsem sám. Bohužel, den před mojí návštěvou byl areál hradu otevřen veřejnosti, dnes je zavřeno.
I tak se jdu alespoň podívat ke vstupní bráně do hradu. Dveře jsou opravdu zamčené. Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách (886 m n. m.), tyčí se na kopci uprostřed lesů. Je tak zdaleka viditelnou dominantou.
Mé další kroky povedou na již zmiňované Sedlo. Po žluté značce dojdu ještě kousek k rozcestníku nazvanému U Nového dvoru (blízko osady Nový Dvůr), odkud mě dovede značka červená až k rozhledně na Sedle. V těsné blízkosti turistických cedulí zde stojí pension Na Habeši.
Odtud mě čekají 3 km na Sedlo po cestě vedoucí lesem a potom tou samou cestou zpět k tomuto rozcestníku. Cesta vede střídavě dále či blíže k okraji lesa, někde vede téměř při okraji. Jelikož na les navazují louky nad osadou Nový dvůr a jsem poměrně vysoko, nabízejí okraje lesa krásný výhled na identické kopce, které jsem viděl již z Pustého hrádku.
Další vyhlídka z okraje lesa je opět o kus dál z úbočí kopce Nadějov (873 m n. m.). Z ní je hezky vidět na Svatobor (845 m n. m.) u Sušice, ale hlavně na můj dnešní hlavní cíl, Sedlo (902 m n. m.).
Za chvíli již stoupám do kopce na tuto 902 m vysokou horu, která tvoří dominantu blízkého okolí, které převyšuje až o 350 m. Samotná hora je výrazně protáhlá ve směru severozápad - jihovýchod. Severozápadní a částečně severní svahy jsou pozvolné, ostatní a zvláště jižní svahy jsou prudké a kamenité.
Temeno Sedla tvoří rozlehlá plošina, která je v hlavní ose kopce dlouhá 400 metrů. Šířka plošiny je proměnlivá – v nejširším místě dosahuje 100 metrů a v nejužším místě na jv. okraji okolo 40 metrů. Celá plošina je poseta mnoha rulovými skalkami, z nichž nejpůsobivější jsou na přírodní vyhlídce někdy zvané "Supí skály" nad prudkým jihozápadním skalnatým srázem.
Je z ní krásný výhled na Javorník, Ždánov, Popelnou horu, Kašperk, Huťskou horu, Velký Roklan, Křemelnou, Poledník, Ždánidla, Debrník, Polom, Velký Javor, Jezerní horu, Pancíř, Můstek, Svatobor či Borek. O všem těchto kopcích nás informuje tabule na skále.
V současné době však putují lidé na Sedlo hlavně kvůli krásné rozhledně, která se nachází v blízkosti skály. Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 2009. Jedná se o sedmibokou dřevěnou stavbu. Po zdolání 138 schodů se ocitnete na vyhlídkové plošině, která je ve výšce 24 m. Nad ní je střecha ve tvaru broušeného diamantu.
Na vyhlídkové plošině jsou informační tabule, takže návštěvník ihned ví, které kopce vidí a jak se jmenují. Velká škoda, že se zrovna slunce schovalo za mrak a fotky tak nemají dostatečnou kvalitu. A takový Kašperk byl ještě i proti slunci, takže velká škoda. Pohled na něj je odtud vskutku krásný.
Na rozhledně strávím pěknou chvilku, ale přeci jen je poznat, že je teprve konec února. Fouká poměrně studený vítr, proto volím cestu dolů. Ještě jednou se rozhlédnu i ze skály, nicméně slunce se pořád schovává za mrakem.
Jdu tedy zpět stejnou trasou, znovu překonávám skalky na vrcholu Sedla, který se nachází kousek od rozhledny. Cestou zpět zastihnu skupinku krkavců, kteří pokřikují v lese. Zanedlouho jsem opět na parkovišti a čeká mě cesta zpět. Ušel jsem 9,5 km.
Fotografie v článku:
1) hrad Kašperk
2) Ždánov z parkoviště
3) Pustý hrádek
4) výhled z Pustého hrádku na Kašperk
5) výhled z Pustého hrádku na Křemelnou, Ždánidla, Debrník a Polom
6) Kašperk z Pustého hrádku
7) křivka obecná
8) výhled z Pustého hrádku na Kašperk
9) Kašperk
10) Kašperk
11) Kašperk
12) penzion Na Habeši
13) výhled nad Novým Dvorem
14) výhled nad Novým Dvorem
15) výhled na Svatobor
16) výhled na Sedlo
17) skalky cestou na Sedlo
18) skála na vrcholku Sedla
19) informační tabule na Sedle
20) rozhledna na Sedle
21) rozhledna na Sedle
22) výhled ze skály na Sedle
23) rozhledna na Sedle
24) výhled z rozhledny na Sedle
25) Sedlo
26) cesta na Sedlo
27) výhledová plošina na rozhledně Sedlo
28) cesta po vrcholku Sedla
29) u rozhledny na Sedle