Rýzmberk (665 m n. m.)
Rýzmberk (665 m n. m) je výrazný kopec porostlý listnatým lesem. Tyčí se severozápadně od města Kdyně v okrese Domažlice. Je součástí geomorfologického podcelku Chudenická vrchovina a okrsku Korábská vrchovina.
Rýzmberk od Novodvorského rybníka
I neznalý návštěvník, když zaměří svůj zrak na siluetu kopce například při jízdě autem, spatří na jeho vrcholu jakousi stavbu. Na vrcholu Rýzmberku se totiž nachází zřícenina stejnojmenného hradu.
Rýzmberk z úbočí Bezného
Do areálu hradu se vstupuje kamennou brankou. Kolem jsou zbytky zdiva. Z hradu se dochovalo do současné doby části hradeb s baštami, dobře rozeznatelné příkopy a zbytky staršího paláce s podzemními sklepy.
vstupní branka do areálu hradu a informační tabule
Později byla přistavěna mladší rozhledna, která tvoří dnes dominantu zříceniny. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 18 m. Areál hradu je otevřen celý rok, vyhlídková věž od června do srpna po-ne 10.00-17.00, ale většinou o víkendech za pěkného počasí bývá otevřena již i v dubnu či květnu nebo září.
areál hradu s vyhlídkovou věží, bufetem a altánem
V současné době je hrad majetkem Klubu českých turistů Kdyně, kteří provozují i bufet kousek od věže a starají se o areál hradu. V bufetu je pro návštěvníky připraveno velké množství upomínkových předmětů a široký sortiment občerstvení.
areál hradu
Z vyhlídkové věže, na kterou vede dřevěné schodiště a nakonec je potřeba se vyšplhat po krátkém žebříku, se turistům naskytne za dobré viditelnosti krásný rozhled, jsou vidět vrcholy Šumavy (Jezerní hora, Svaroh, Ostrý, Schwarzeck, Grosser Riedelstein, či masiv Hoher Bogenu).
vyhlídková plošina
Zahlédneme i pásmo Českého lesa s Kreuzfelsen, Čerchovem, Sádkem, Haltravou, Škarmankou, Starým Herštejnem, Lysou, Velkým Zvonem či Přimdou, pěkný pohled je i na Sedmihoří.
pod areálem hradu
Nejblíže jsou ostatní kopce Švihovské vrchoviny (Koráb, Úlíkovská hora, Slupný) či Všerubské vrchoviny (Bezný, Čepice, Orlovická hora, Jezvinec, Klepný). Na jednu stranu rozhled mírně převyšují stromy, ale to vůbec nevadí, jinak je výhled impozantní.
pohled na areál hradu z věže
V mezipatrech věže si pak můžete přečíst zajímavé materiály o historii Rýzmberku a o historii prací na údržbě hradního areálu. Můžete také dobrovolně přispět určitým finančním obnosem do kasičky.
bufet a lavičky v hradním areálu
Pod zříceninou se nachází přírodní amfiteátr, kde je pořádán každou poslední sobotu v červnu proslulý festival folkové a country hudby "Rýzmberský hradní guláš".
přírodní amfiteátr na Rýzmberku
I když Rýzmberk navštěvují lidé hlavně kvůli návštěvě zříceniny a rozhledny, je kopec významný i z hlediska přírodního. Na jeho svazích pokrytých listnatým lesem totiž na jaře rozkvétají zajímavé a chráněné druhy rostlin.
prvosenka jarní
Mezi nejzajímavější určitě patří sasanka pryskyřníkovitá, pupkovec pomněnkový, plicník tmavý, prvosenka jarní či mařinka vonná. Určitě by těmto svahům slušela přírodní rezervace, jako je na nedalekém kopci Nový Herštejn.
plicník tmavý
V areálu hradu, který je ovlivněn lidskou činností kvetou rozsáhlé porosty hluchavky skvrnité, česnáčku lékařského a objevil jsem zde i oman hnidák či klinopád obecný.
hluchavka skvrnitá
Z bezobratlých živočichů jsem zde opakovaně zastihl mouchu dlouhososku velkou, poletují zde otakárci fenykloví, bělásci řeřichoví, objevil jsem zde i brouka pestrokrovečníka mravenčího.
pupkovec pomněkový
sasanka pryskyřníkovitá
česnáček lékařský
klinopád obecný
oman hnidák
svahy Rýzmberku
výhled z věže na Koráb s rozhlednou
Rýzmberk od Novodvoreckého rybníka
bufet
Rýzmberk a sousední kopec Škarman od vesničky Starec
výhled z věže na pásmo Českého lesa (nejvyšší je Čerchov)
prvosenka jarní
rozcestník U Pomníku mezi Rýzmberkem a Škarmanem
Data mých návštěv: 5.5.2012, 3.4.2014, 14.8.2014, 25.4.2015