Bělýšov (651 m n. m.)
Vrch Bělýšov je součástí Bělýšovského lesa, nacházejícího se na Klatovsku, přibližně mezi vesnicemi Slatina a Chlumská. Jedná se o výrazný hřeben se čtveřicí vrcholů, z nichž ten na jihozápadním konci se nazývá právě Bělýšov.
Tento již zmíněný hřbet je součástí pásu kopců, známých jako Doubravský hřeben a tvoří přibližně jeho střed. Geomorfologicky patří k podcelku Chudenická vrchovina. Svahy Bělýšova příkře spadají na tři strany a o 250 m tak převyšují údolí říčky Poleňky.
PR Bělyšov tvoří několik samostatných ploch o výměře 11,37 ha. Nejrozsáhlejší plocha se rozkládá na jižním a jihozápadním svahu, kde stoupá až k vrcholu, zbylé dvě jsou na východních svazích.
Bělýšov je stejně jako celý komplex Bělýšovského lesa pokryt listnatým lesem. Důvodem vytvoření PR je ochrana starého dubového porostu s lípou, javorem klenem, borovicí a bukem.
V podrostu rostou v různých částech rezervace rozdílná společenstva. Při mé návětěvě 24.4.2013 jsem zde narazil na rozkvetlé jaterníky podléšky (Hepatica nobilis), sasanky hajní (Anemone nemorosa), v blízkosti vrcholu na sasanky pryskyřníkovité (Anemone ranunculoides) či dymnivku dutou (Corydalis cava).
Celý komplex Bělýšovského lesa je společně s okolními vrchy Běleč (712 m), Tuhošť (601 m) a severním svahem Velké Doubravy (727 m) též součástí evropsky významné lokality Švihovské hvozdy. Částí PR Bělyšov prochází žlutá turistická značka, avšak vrcholovým partiím se vyhýbá.Pak však pokračuje po hřebenu zbytku polesí.
Fotografie v článku:
1) pohled na komplex Bělýšovského lesa a vrchol Bělýšov od Lučice
2) PR Bělyšov s informační tabulí od žlutě značené turistické trasy
3) rozkvetlý jaterník podléška a sasanka pryskyřníkovitá
4) pohled na vrcholovou část kopce
5) vrcholová pěšinka
6) píďalka netýkavková (Xanthorhoe biriviata) na sasance hajní v PR Bělyšov
7) pohled na Bělýšovský les z rozhledny na Bolfánku
Video z mé návštěvy PR Bělyšov (24.4.2013)