Grosser Falkenstein (1315 m n. m.)
Grosser Falkenstein (česky Velký Falkenstein, 1315 m n. m.) je mohutný rulový vrch, který se nachází již v Německu, asi 3 km přímou čarou od státní hranice.
Grosser Falkenstein ze Špičáckého sedla
Na jeho vrchol vede mnoho cest, jak zpevněné, tak lesní, vedoucí přes kořeny stromů a balvany. Je navštěvován hlavně kvůli fantastickým výhledům ze skály blízko vrcholu (ještě donedávna jsem měl tuto skálu jako vrcholovou, ale podle map tomu tak není).
výhled ze skály na Grosser Falkenstein
Na této skále s krásným výhledem stojí kříž, jehož skleněné jádro je dokladem zdejší sklářské tradice. Výhled od kříže a ještě kousek dál z hrany skály je přímo letecký.
vrcholová skála Grosser Falkenstein
kříž na Grosser Falkenstein
Nabízí proto nádherné půlkruhové výhledy k hřebeni Předního Bavorského lesa, za kterým se skrývá údolí Dunaje, je vidět (zleva) na vrcholek Luzného, Malý a Velký Roklan, Eschenberg nebo opět Mitagsplatzl a Grosser Arber (Velký Javor). Pod námi se pak nachází kotlina v okolí města Zwiesel.
na vrcholu Grosser Falkenstein
skála a pohled do údolí
Když se rozhlédneme ze skály přes stromy po naší pravé straně, spatříme i Ostrý, Hoher Bogen nebo Čerchov.
skála na Grosser Falkenstein
výhled ze skály na (zprava) Grosser Arber a Mittagsplatzl
Na vrcholové plošince v blízkosti kříže se nachází lavička a kousek dále ještě jedna, aby mohl znavený turista oddychnout a vychutnávat si krásné výhledy.
lavička na vrcholu Grosser Falkenstein
A co na Falkensteinu kromě krásných výhledů turisty ještě čeká? Lákadlem je určitě horská chata pod vrcholem, která dnes slouží jako hostinec s možností ubytování. V létě je otevřena denně, v zimě o víkendech. Součástí chaty je i pěkná terasa s výhledy.
chata na vrcholu
chata na vrcholu
chata s terasou
Další zajímavostí, která se nachází naproti chatě, je kaple, zasvěcená svatému Františku. Okolo kaple se nachází několik umrlčích prken, která sloužila k uložení zemřelého za tuhých zim, kdy nebylo možné tělo pohřbít.
kaplička
umrlčí prkna
Na východních svazích Falkensteinu se nachází další přírodní zajímavost, a sice vodopády na potoce Höllbach řítící se soutěskou Höllbachgespreng plnou příkrých skalních stěn. Vytváří několik působivých kaskád a vodopádů až k nádržce Höllbachschwelle. Celá tato oblast je chráněná a zachoval se zde původní horský smíšený prales.
Kleiner a Grosser Rachel z Grosser Falkenstein
Ostrý z Grosser Falkenstein
Na Falkensteinu můžeme také obdivovat místní flóru, zastihnul jsem zde zlatobýl obecný alpínský (Solidago virgaurea subsp. minuta), vrbku úzkolistou (Epilobium angustifolium), devětsil bílý (Petasites album) či silenku dvoudomou (Silene dioica).
zlatobýl obecný
devětsil bílý
silenka dvoudomá
Na zajímavé rostliny můžeme narazit i při výstupu na tento kopec. Jsou to dřípatka horská (Soldanella montana), violka lesní (Viola reichenbachiana) či věsenka nachová (Prenanthes purpurea), u potůčků třeba blatouch bahenní (Caltha palustris).
dřípatka horská
I s bezobratlými se můžeme na vrcholu či při výstupu na něj setkat, v létě zde poletují například okáči rudopásní (Erebia euryale).
okáč rudopásný
Grosser Falkenstein má i svého nižšího brášku - Kleiner Falkenstein (1190 m n. m.), což je vlastně jen výběžek kopce zakončený skálou, ze které jsou ovšem také nádherné výhledy. Kolem Kleiner Falkenstein vede také jedna z tras.
výhled z Kleiner Falkenstein - Grosser Arber a Mittagsplatzl (zprava)
výhled z Kleiner Falkenstein
výhled z úbočí Falkensteinu na Královský hvozd
cesta na Falkenstein ze Zwieslerwaldhaus
potok Grosser Steinbach na svahu Falkensteinu
Grosser Arber a Mittagsplatzl z cesty na vrchol
cesta na Grosser Falkenstein
plošinka u Kleiner Falkenstein
výhled ze skalky pod Kleiner Falkenstein
panorama z Grosser Falkenstein (kliknout na obrázek)
Data mých návštěv: 2004, 25.7.2014, 8.5.2015