Blatenský vrch (1043 m n. m.)
Blatenský vrch je kupovitý vrchol nacházející se v pohoří a geomorfologickém celku Krušné hory, v podcelku Klínovecká hornatina, přibližně 1,5 km severovýchodně od města Horní Blatná. Je to současně také jedna z krušnohorských tisícovek.
Na vrcholu se nachází 21 m vysoká rozhledna, postavená z kamene a dřeva. Dále se na vrcholové plošině nacházejí budovy ochránců přírody a vysílač. Z rozhledny jsou krásné výhledy například na Fichtelberg, Klínovec či v Německu se nacházející vrchol Auersberg s rozhlednou. Výhled již však není kvůli rostoucím stromům kruhový.
Blatenský vrch je dobře přístupný, vedou na něj turistické značky z několika stran. Asi nejhezčí je přístup od Horní Blatné po naučné stezce Horní Blatná - Vlčí jámy, která současně kopíruje červenou turistickou značku.
Tato stezka je však nevhodná pro kola, avšak na vrchol se dá dostat i po silničce odbočující z hlavní silnice Boží dar - Horní Blatná. Od té je to po červené značce asi 700 m a ani stoupání není nějak prudké.
Další možností je výstup po žluté značce z Potůčků, avšak tato trasa má na 6 km převýšení 400 m, takže je pro zdatnější turisty.
V okolí vrcholu se nacházejí především smrkové lesy s vtroušeným jeřábem.Na jihozápadním svahu se nachází PP Vlčí jámy - lokalita s propadlinou bývalého dolu Wolfgang, kde se těžil cín. Propadlina je 120 m dlouhá, 14 m široká a 25 m hluboká. Součástí PP Vlčí jámy je také Ledová jáma, velmi úzká a 15 m hluboká propadlina, vytvořená těžbou cínové rudy. Vytváří se v ní tzv. jeskynní led.
Fotografie v článku:
1) Blatenský vrch z rozhledny na Plešivci
2) vrchol Blatenského vrchu
3) rozhledna na Blatenském vrchu
4) pohled z úbočí Blatenského vrchu po výjezdu z lesa na Horní Blatnou
5) okáč černohnědý (Erebia ligea, 17.8.2013)
6) Ledová jáma, která je součástí PP Vlčí jámy
7) pohled na Blatenský vrch ze silnice Boží dar - Horní Blatná